0

Veri Yönetişimi (Data Governance) nedir?

Veri yönetişimi, büyük veri (big data) olgusunun popüler hale gelmesinden ve oluşan veri izinlerinin ve erişimlerinin yönetilmesinde karşılaşılan zorluklar neticesinde oluşmuş bir kavram.

Verilerin günümüzde elektronik ortamda, bilgi teknolojileri alt yapılarında yönetilmeye çalışıldığını ve bu verilerin insanlar, uygulamalar ya da makineler tarafından oluşturulduğunu biliyoruz.Veriler ile alakalı; erişim, kullanım, izin, sahiplik bilgilerinin önemine geçmeden önce bu verilerin sınıflandırılmasının bilinmesinde yarar var. Verileri, yapısal (Structured), yapısal olmayan (Unstructured)  şeklinde 2 sınıfa ayırmak mümkündür. Yapısal veriler, belirli bir veritabanında duran, raporlanabilen, uygulamaların ürettiği veriler olarak karşımıza çıkmaktadır. Firmaların yönetmekte zorlandığı veri sınıfı ise yapısal olmayan verilerdir. Bu verilere örnek olarak; dosya sunucularında (Windows, NAS Storage vb) yer alan dosya ve klasörler, Active Directory, Email Sunucuları ve Emailler, Sharepoint dokumanları verilebilir. Bu verilerin yönetildiğini düşünüyorsanız aşağıdaki soruların cevaplarını vermenizde fayda var.

 

  • Çift Taraflı (Klasör/Dosyadan-Kişi/Grup—-Kişi/Gruptan- Klasör/Dosya’ya) izin raporlaması yapabiliyormuyum?
  • Veriye en çok erişen kullanıcıları raporlayarak veri sahipliğinin belirleyebiliyor ve DLP (Data Loss Prevention)’ye çıktı sağlayabiliyormuyum?
  • Klasör ve dosyalarda yapılan hareketleri (açma,silme, değiştirme) izleyerek raporlarını alabiliyormuyum?
  • İzinlerde yapılacak olan değişiklikleri simüle edip etkilerini görebiliyormuyum?
  • Veri erişim aktivitelerini ve izinlerini raporlayabiliyormuyum?
  • Kullanılmayan yetkileri, izinleri, verileri belirli periyodlarda düzenleyip, arşivleyebiliyormuyum?
  • BT olarak izin yönetimi ile ilgili süreçlere sahipmiyim?

Oluşan BT varlıklarının %50 ila %80’i yapısız verilerden oluştuğu ve en az denetlenen ve yönetilen alan olduğu düşünülürse, denetlemelerde ve yönetim isterlerinde önümüzdeki dönemde bu konseptten ve bu konseptin nasıl yönetilebileceğinden detaylıca bahsedeceğiz.

Mustafa Alper Koç

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sonrasında Istanbul Bilgi Üniversitesinde İşletme yüksek lisansını tamamladı. 10 yıla yakın süredir. BT yönetimi, Hizmet yönetimi, Güvenlik yönetimi alanlarında danışmanlık yapmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *